Kaspersky Lab - Vislabākā aizsardzība!
Sākumlapa » Pārskati » Pirkstu nospiedumu skenēšana: ātrāk, bez kontakta un precīzāk

Pirkstu nospiedumu skenēšana: ātrāk, bez kontakta un precīzāk

Katrs vismaz nedaudz zina par pirkstu nospiedumu sensoriem — arī jūs tos droši vien ik dienas izmantojat viedtālrunī, bet ja ne, tad varbūt sastopaties ar tiem, kad pieprasāt kādas ārvalsts vīzu vai iebraucāt šajā ārvalstī. Bet varbūt arī kaut kur citur, jo pirkstu nospiedumus plaši izmanto identitātes apstiprināšanai. Šajā ierakstā pastāstīsim par divām jaunām pirkstu nospiedumu skenēšanas metodēm, ko saietā Mobile World Congress 2018 demonstrēja divi uzņēmumi.

 

Kā identificē pēc pirkstu nospiedumiem

Cilvēka pirkstu nospiedumus var iegūt dažādos veidos, bet parasti to dara, novietojot pirkstu uz sensora. Šis sensors var, piemēram, konstatēt dažādu pirksta virsmas daļu elektriskā lauka atšķirības, tādējādi zīmējot unikālu pirksta ādas virsmas attēlu. Vai arī tas var vienkārši nofotografēt pirkstu. Vēl tas var izstarot ultraskaņas viļņus un konstatēt, kā pirksta ādas virsma tos atstaro, bet ar skeneri savienotā programmatūra pēc tam izveido pirksta virsmas 3D karti. Kā jau teikts, ir ļoti daudz pirkstu nospiedumu iegūšanas paņēmienu.

Kad jūs lūdz novietot pirkstu uz sensora, lai apstiprinātu jūsu identitāti, tiek iegūts pirksta nospiedums, kuru salīdzina ar agrāk iegūtu attēlu datubāzē. Ja noteikts skaits īpašu līniju un rakstu datubāzes attēlā, kas apzīmēts ar jūsu vārdu, atbilst (vai gandrīz atbilst) līnijām un rakstiem attēlā, ko nupat izveidojis skeneris, tad jūsu identitāte ir apstiprināta. Tas nozīmē, ka varat atslēgt viedtālruni, iebraukt valstī vai darīt vēl ko citu, kā dēļ jums vajadzēja ļaut skenēt savus pirkstu nospiedumus.

Pirkstu nospiedumu iegūšana ar bezkontakta metodi

Visu iepriekš minēto paņēmienu gadījumā jums uz sekundi vai divām jāpieskaras sensoram — tad reizēm jānoslauka pirksts un atkal jāpieskaras sensoram, jo skenerim var gadīties darbības traucējums. Kapacitatīvais skeneris nespēj skenēt slapjus pirkstus, bet fotokamerai var neizdoties „noķert” pirkstu, kurš pārvietojas pārāk ātri; tāds pats ierobežojums ir ultraskaņas sensoram. Pieskaršanās sensoram var būt pieņemama, kad lietojat savu viedtālruni, tomēr nav higiēniska tad, ja jāpieskaras sensoram, kurš dienā skenē tūkstošiem cilvēku pirkstu nospiedumus. Nemaz nerunājot par to, ka milzīgu ļaužu pūļu gadījumā šie paņēmieni ir vienkārši pārāk lēni.

Saietā MWC 2018 franču uzņēmums Idemia demonstrēja jaunu pirkstu nospiedumu skenēšanas metodi, kas vispār iztiek bez pieskaršanās. Jūs pārvietojat plaukstu virs skenera, apmēram collu no tā virsmas (ja nepieskaraties, tad arī neiedzīvojaties nekādās baktērijās), un vairākas kameras no apakšas filmē jūsu kustīgo roku dažādos leņķos. Pēc tam mašīnapmācības algoritms izveido jūsu pirkstu 3D modeli.

Kameras efektīvi darbojas tikai noteiktā apgaismojumā, tādēļ Idemia sistēmā roku apgaismo zaļa gaisma. Jūs droši vien jau esat sastapušies ar līdzīgiem skeneriem, kas izmanto kameras un zaļo gaismu, bet Idemia sistēma veido 3D modeli, nevis vienkāršu 2D attēlu.

Vairāku kameru sistēma un 3D modelis nozīmē, ka Idemia skenerim ir divas būtiskas priekšrocības salīdzinājumā ar skeneriem, kur tikai viena kamera uzņem „plakanu” attēlu. Pirmkārt, tā ir ātruma un precizitātes kombinācija — katra kamera uzņem vairāk nekā duci fotogrāfiju (jebkurš video taču ir fotogrāfiju virkne), un algoritms ir pietiekami ātrs, lai tās visas apstrādātu nepilnā sekundē. Tā ļoti ātri tiek iegūts augstas izšķirtspējas attēls — četru pirkstu nospiedumu skenēšanai, apstrādei un salīdzināšanai vajag ne vairāk par sekundi.

Otrā priekšrocība, protams, ir tā, ka jums nekam nav jāpieskaras. Lai uzņemtu statisku labas kvalitātes fotogrāfiju, jums pirksti jātur nekustīgi, un tas nozīmē, ka tie jāpiespiež skenera virsmai. Bet kad uzņemat video, jums nav jārūpējas par katra atsevišķa kadra kvalitāti, jo datu analīze un kombinēšana ļaus iegūt labāku attēlu. Tāpēc varat diezgan ātri pārvietot roku virs skenera.

Idemia uzskata, ka šāda veida skeneri var būt noderīgi, kad skenēšana jāveic pēc iespējas ātrāk, piemēram, lidostā. Tos var arī izmantot kā autentificēšanas līdzekli pie ieejas birojā, lai darbinieki lieki nedrūzmētos pie durvīm.

Kā ar pirkstu nospiedumu skeneri atšķirt zombiju

Par spīti labajai attēla kvalitātei Idemia pārstāvji atzīst, ka šī metode nav pilnīgi droša. Piemēram, Idemia skeneri varētu piemuļķot, izmantojot ļoti labu un detalizētu rokas 3D modeli. Lai uzlabotu drošību, Idemia pārstāvji iesaka izmantot vairākus autentificēšanas faktorus reizē, kombinējot, piemēram, sejas vai varavīksnenes identifikāciju un pirkstu nospiedumu skenēšanu. Turklāt skaidrs, ka lidostā neviens nevicinās izdrukātu rokas 3D modeli, tāpēc varētu būt diezgan ar sejas atpazīšanu un pirkstu nospiedumu skeneri.

Bet ir vēl viens paņēmiens, kā atšķirt nedzīvu priekšmetu, piemēram, izdrukātu rokas 3D modeli (vai līķa roku — un nemaz neizliecieties, ka jums tas neienāca prātā), no dzīva cilvēka rokas, kad lieto pirkstu nospiedumu skeneri. Ķīniešu uzņēmums Real iDentity demonstrēja to MWC 2018 apmeklētājiem.

Šī metode izmanto tradicionālo kapacitatīvo sensoru un „miktosviedru” detektēšanu. Visas dzīvas būtnes — reizēm vairāk, reizēm mazāk, taču sviedri uz ādas ir vienmēr. Ja skeneris konstatē pareizo ādas rakstu uz pirksta un vienlaikus arī mikroskopiskus sviedru pilienus, tad tas var atpazīt dzīvu cilvēku un nesajauks to ar izdrukātu rokas 3D modeli vai nogrieztu pirkstu, kas, kā zināms, nesvīst.

Real iDentity neatklāj, ar kādu paņēmienu tas konstatē mikroskopiskos sviedru pilienus. Taču jau agrāk citi uzņēmumi ir ieteikuši izmantot šim nolūkam rentgena staru emiteru un fotoelementu kopā ar kapacitatīvo sensoru. Cilvēka sviedru sastāvā ir ne vien ūdens un sāls, bet arī citi ķīmiskie elementi, piemēram, kālijs, kas absorbē rentgena starus un izstaro gaismu, tādējādi ļaujot atšķirt sviedrus no ūdens vai citām ķīmiskām vielām. Teorētiski mikroskopisko sviedru pilienu noteikšanu var izmantot arī bezkontakta metodei, tomēr Real iDentity demonstrējumā bija ar pirkstu jāpieskaras pie sensora.

Pirkstu nospiedumi visur

Abas aprakstītās tehnoloģijas ir solis uz priekšu pirkstu nospiedumu atpazīšanā. Tās gan nederēs katram pirkstu nospiedumu sensoram, taču varbūt ļaus izmantot autentifikāciju ar pirkstu nospiedumiem tādās jomās, kur tā vēl netiek izmantota. Tas, no vienas puses, varētu būt labi, jo vai nu paātrinātu dažas procedūras, vai arī padarītu tās drošākas.

Bet no otras puses — tas nemazinās pirkstu nospiedumu identifikācijas trūkumus: pirkstu nospiedumus var viegli iegūt, tos var viltot, lai gan jaunās tehnoloģijas droši vien apgrūtinātu viltojumu izmantošanu. Jūs nevarat mainīt savus pirkstu nospiedumus, ja kāds tos „nozadzis”, bet paroli varat nomainīt katrā laikā. Tāpēc būs labāk, ja biometriskās īpašības izmantosim kā sekundāru aizsardzības metodi un kopā ar citiem drošības līdzekļiem, nevis to vietā.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

66 − 59 =

Kaspersky Lab - Vislabākā aizsardzība, lieliskas cenas!
Uz augšu