Kaspersky Lab - Vislabākā aizsardzība, lieliskas cenas!
Sākumlapa » Aizsardzība » Vai vērts pāriet uz Windows 10?

Vai vērts pāriet uz Windows 10?

Pavisam drīz, pēc pāris dienām beidzas Microsoft izsludinātais bezmaksas pārejas periods uz Windows 10. Iespējams, ka daudzi vēl līdz pēdējam brīdim šaubās, vai ir vērts pāriet uz jauno OS. Jaunajās operētājsistēmās parasti ir izlabotas ievainojamības, kādas bija iepriekšējās versijās, un ieviestas jaunas drošības funkcijas. Windows 10 ir nevis viena vai divas, bet daudzas šādas jaunas funkcijas. Īsumā aplūkosim galvenās.

Kas jauns Windows 10 drošības sistēmā?

Operētājsistēmā Windows 10 ir parādījušās uzreiz divas svarīgas tehnoloģijas, kas padara vienkāršāku lietotāja identificēšanu un vienlaikus paaugstina drošības līmeni. Windows Hello piedāvā veikt identifikāciju ar kameras vai pirkstu nospiedumu skenera palīdzību. Biometriju nav vērts uzskatīt par panaceju, bet labi, ka Windows Hello ļauj apvienot šos paņēmienus ar tradicionālo paroles ievadīšanu — vairāki pasākumi kopā nozīmē labāku drošību, nekā katrs atsevišķi.

 

windows-hello

 

Turklāt sistēma Windows Hello atbalsta daudz vairāk biometrisko ierīču nekā agrāk. Piemēram, tā piedāvā izmantot infrasarkanā starojuma kameras, kuras nevar piemānīt, vienkārši parādot lietotāja fotogrāfiju.

Otra tehnoloģija, Microsoft Passport, ļauj konkrētu ierīci apvienot ar PIN kodu vai sistēmu Windows Hello. Piemēram, lietotājs var šajā sistēmā reģistrēt piezīmjdatoru un viedtālruni ar Windows Phone. Tādā gadījumā piezīmjdatora sistēmā var ieiet, ja tuvina tam iepriekš konfigurētu viedtālruni un pieliek pie pirkstu nospiedumu skenera savu pirkstu — ar to būs diezgan. Nevajadzēs nekādu paroli!

 

 

Vēl viens svarīgs aizsardzības sistēmas elements ir pretdarbība mēģinājumiem atrast paroli ar pārlasīšanu vai piemānīt Windows Hello. Operētājsistēmā Windows 10 tagad ir īpaša opcija — ja ir ieslēgta drošības funkcija BitLocker, tad pēc noteikta skaita neveiksmīgu ieiešanas mēģinājumu ierīce tiek bloķēta, bet pēc datora pārstartēšanas ir jāievada 48 rakstzīmju parole, kas ģenerēta BitLocker sākotnējās konfigurēšanas laikā. To praktiski nav iespējams uzminēt.

Turklāt BitLocker tehnoloģija operētājsistēmā Windows 10 ir būtiski uzlabota. Tāpat kā iepriekš, arī šeit tās pamatā ir TPM sistēma — īpaša mikroshēma šifrēšanai un sevišķi svarīgu datu glabāšanai, kādas arvien biežāk iebūvē modernajās datorierīcēs. Līdztekus vienlaicīgai visu datu nesēju (arī noņemamo) šifrēšanai BitLocker tagad pārbauda datu integritāti šajos nesējos.

Tas nozīmē, ka gadījumā, ja ļaundaris kaut kā tomēr iekļuvis datu nesējā un tur kaut ko mainījis, tad, piemēram, sāknēšana no šī nesēja nebūs iespējama. Turklāt lietotājs var konfigurēt PIN kodu, kas papildus jāievada, ieslēdzot ierīci; bez tā operētājsistēmu nevarēs sāknēt.

Aizsardzība pret ļaunprogrammatūru

Windows 10 aizsardzības sistēma tagad ir visai sarežģīta un daudzpusīga. Tā sākas ar pašu zemāko līmeni — aparātprogrammatūru UEFI, kas tiek ielādēta pirms operētājsistēmas un kam ar visiem saviem komponentiem tagad ir ciparu paraksts. Ierīces sāknēšanas laikā tiek veikta aparātprogrammatūras integritātes pārbaude, lai pārliecinātos, ka ļaundari nav tur ievietojuši neko lieku.

Arī UEFI atjauninājumiem jābūt ar ciparu parakstu, bet iestatījumus var mainīt tikai sāknēšanas laikā un vienīgi pats lietotājs. Ciparu paraksts ir arī OS ielādētājam, OS kodola komponentiem un draiveriem. Sistēma tiek ielādēta tikai tad, ja visiem komponentiem ir pareizi paraksti.

Daļu no šīm opcijām pagaidām var neieslēgt, bet Microsoft plāno vēlāk tās padarīt obligātas. Vispār jau tas nav nekas jauns. Analoģiskas shēmas kopā ar trešās puses risinājumiem, piemēram, Kaspersky Anti-Virus for UEFI, izmanto personālajos datoros, kad strādā ar īpaši svarīgiem datiem.

Turklāt Windows 10 ierobežo punktus, no kuriem var palaist kodu (tā ir Control Flow Guard jeb CFG tehnoloģija), un, pateicoties šai un citām metodēm, aizsargā pret klasiskiem datora inficēšanas paņēmieniem kā, piemēram, bufera pārpilde vai koda aizvietošana atmiņā. Un vispār tā neslikti paglābj no uzbrukumiem, kuros tiek izmantotas „0 dienu” ievainojamības. CFG tiek lietota Windows 10 moduļos, taču ar Microsoft Visual Studio 2015 palīdzību to var izmantot arī trešās puses izstrādātāji.

Joprojām nepieciešama specializēta aizsardzība!

Kopumā uzņēmums Microsoft ir ļoti daudz izdarījis, lai uzlabotu jaunās Windows OS drošību — šajā ziņā „desmitie logi” ir daudz labāki par līdzšinējām sistēmām. Bet tas nekādā gadījumā nav iemesls, lai atteiktos no trešās puses aizsardzības risinājumiem.

Kāpēc? Viss ir ļoti vienkārši. Windows operētājsistēmas joprojām ir pasaulē populārākās. Microsoft ļoti aktīvi mudina pāriet uz operētājsistēmu Windows 10, un tai ir lielas izredzes kļūt par vispopulārāko. Tāpēc kiberkaitnieki noteikti meklēs iespējas pārvarēt „desmito logu” aizsardzības sistēmu un izmantos atrastās ievainojamības, lai radītu jaunas kaitīgās programmas. Turklāt iebūvētais Windows Defender antivīrusu testos ne tuvu nav starp līderiem. Tieši te jums var palīdzēt trešās puses izstrādātāju piedāvātie aizsardzības risinājumi.

Tātad — pāriet vai ne?

Ja mēs apskatīsim drošību pret uzbrukumiem, tad tādām šaubām nemaz nav vietas, jo jaunā sistēma ir drošāka par līdzšinējām. Bet noteikti ir ieteicams arī lietot atsevišķu drošības risinājumu. AntiVirus.LV, protams, iesaka izvēlēties kompānijas Kaspersky Lab risinājumus, kurus mēs pamatoti uzskatām par spēcīgākajiem savos segmentos. Visu Kaspersky produktu jaunākās versijas ir savietojamas ar Microsoft jauno operētājsistēmu.

Izmantoti Kaspersky Lab materiāli.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

2 Komentāri

  1. jau notesteju win10. esmu vilies. katrs viruss nonemans vienigi ar reinstall. karas printeris, datoru drausmigi bremze. pargaju uz win7, tagad viss ok, virusi netrauce.

    • Nu, nezinu uz mana vecā datora ir gan Ubuntu, gan 10.vinda. Nevaru sūdzēties, man nekas neķeras. Windows 10 man strādā nevainojami, printeris darbojas, viss notiek. Windows 10 – labākā vinda ar kuru ir šancēts (sāku ar 95.vindu).

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

42 + = 48

Kaspersky Lab - Vislabākā aizsardzība, lieliskas cenas!
Uz augšu