Kaspersky Lab - Vislabākā aizsardzība, lieliskas cenas!
Sākumlapa » Notikumi » Arestē banku ļaunprogrammatūras izstrādātāju un izplatītāju grupu

Arestē banku ļaunprogrammatūras izstrādātāju un izplatītāju grupu

Kā ziņo organizācija Eiropols, apvienotā izmeklēšanas grupa, kurā ietilpst izmeklētāji un tiesu varas pārstāvji no sešām Eiropas valstīm, ar Eiropola un Eurojust atbalstu veikusi koordinētu operāciju Ukrainā un likvidējusi lielu kibernoziedznieku grupu. Policijas operācijā, kas notika 18. un 19. jūnijā, ar Eiropola darbinieku, Austrijas un Beļģijas tiesībsargāšanas iestāžu un tiesu varas pārstāvju palīdzību apcietināja piecus aizdomās turamos, kā arī veica kratīšanu astoņu cilvēku dzīvesvietās četrās Ukrainas pilsētās, konfiscējot datortehniku un citas ierīces, lai veiktu to padziļinātu pārbaudi.

Eiropols

Apvienotā izmeklēšanas grupa vērsās pret kibernoziedzniekiem, kurus tur aizdomās par smagiem noziegumiem, un pret viņu līdzzinātājiem, kas izstrādājuši, izplatījuši un izmantojuši divus labi zināmus banku Trojas zirgus, Zeus un SpyEye, kā arī zaguši finanšu līdzekļus bankās un tad izņēmuši tos skaidrā naudā. Šie kibernoziedznieki izmantoja savu ļaunprogrammatūru, lai uzbruktu internetbankām Eiropā un citur. Viņi laika gaitā pielāgoja sarežģītos banku Trojas zirgus, lai pārvarētu banku ieviestos drošības līdzekļus. Katram kibernoziedzniekam bija sava specialitāte, un grupa izstrādāja ļaunprogrammatūru, inficēja datorus, vāca bankas kontu rekvizītus un ieguva skaidru naudu, izmantojot tā saukto „naudas mūļu” organizāciju. Nelegālos interneta forumos viņi pirka un pārdeva zagtus rekvizītus, bankas kontu informāciju un ļaunprogrammatūru, savus hakeru „pakalpojumus”, kā arī meklēja jaunus līdzdalībniekus citiem noziedzīgiem pasākumiem. Tā bija ļoti aktīva noziedznieku grupa, kas visos kontinentos inficēja desmitiem tūkstošu lietotāju datoru ar banku Trojas zirgiem un veica uzbrukumus vairākām lielām bankām. Lēš, ka grupas nodarītais kaitējums sasniedz vismaz 2 miljonus eiro.

„Vienā no lielākajām Eiropola koordinētām pēdējā laika operācijām sadarbībā ar starptautisku izmeklētāju grupu likvidēta ļoti bīstama kibernoziedznieku organizācija. Kopā ar ārzemju partneriem mēs cīnāmies ar ļaunprogrammatūras radītajiem draudiem un citām kibernoziedzības izpausmēm, lai padarītu drošākas finanšu transakcijas gan uzņēmumiem, gan privātpersonām visā pasaulē,” paskaidro Eiropola direktors Robs Veinraits.

„Šis gadījums parāda, ka kibernoziedzību var sekmīgi apkarot tikai tad, ja izmeklētāji un tiesu varas pārstāvji dažādās valstīs saskaņo savu darbību un sadarbojas,” preses konferencē Vīnē sacīja Austrijas pārstāve Eurojust struktūrās Ingrīda Mašla-Klauzena.

Lietas izmeklēšanu uzsāka 2013. gadā, to veica Apvienotās izmeklēšanas grupas pārstāvji no Austrijas, Beļģijas, Somijas, Nīderlandes, Norvēģijas un Lielbritānijas. Līdz šim izmeklēšanas gaitā apcietināti 60 cilvēki. 34 no viņiem aizturēja Nīderlandes tiesībsargi, izjaucot „naudas mūļu” organizācijas darbību.

Eiropols kopš 2013. gada sniedza būtisku atbalstu izmeklēšanā, nodrošinot liela datu apjoma analīzi Eiropola Ļaunprogrammatūras analīzes sistēmā, konfidenciālu operatīvo ziņu pārraidi, analītisku ziņojumu sastādīšanu, konfiscētās datortehnikas izpēti, operatīvo sanāksmju rīkošanu un starptautisku telekonferenču organizēšanu reizi divos mēnešos. Izmeklēšanas laikā savākto un apstrādāto datu milzīgais apjoms tagad tiks izmantots, lai notvertu pārējos, vēl bēguļojošos kibernoziedzniekus. Eurojust un Eiropols arī finansēja Apvienoto izmeklēšanas grupu.

Eurojust rīkoja koordinācijas apspriedes, kurās piedalījās tiesu varas pārstāvji un izmeklētāji, sniedza juridiskās konsultācijas un palīdzēja sastādīt Apvienotās izmeklēšanas grupas nolikumu, kā arī nodrošināja šai grupai atbalstu visā tās darbības laikā. Eurojust uzdevums bija arī kontakti ar tiesu varas pārstāvjiem valstīs ārpus ES, it īpaši Ukrainā.

Ilgajā izmeklēšanā tika veikti dažādi pasākumi, kas ļāva gūt būtiskus operatīvos panākumus Beļģijā, Igaunijā, Somijā, Latvijā, Nīderlandē un Ukrainā. Šādus rezultātus nodrošināja Apvienotās izmeklēšanas grupas ciešā sadarbība ar tiesībsargāšanas iestādēm un tiesu varas pārstāvjiem Igaunijā, Latvijā, Vācijā, Moldovā, Polijā, Ukrainā un ASV.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

33 − 26 =

Kaspersky Lab - Vislabākā aizsardzība, lieliskas cenas!
Uz augšu