Kaspersky Lab - Vislabākā aizsardzība, lieliskas cenas!
Sākumlapa » Apdraudējumi » Internets kā kaujas lauks

Internets kā kaujas lauks

Ir tādi cilvēki, kurus sauc par vizionāriem. Bieži vien viņi ir lielu tehnoloģisko kompāniju radītāji un viņu teiktajā vienmēr ir vērtīgi ieklausīties. Viens no tādiem cilvēkiem, neapšaubāmi, ir kompānijas Kaspersky Lab dibinātājs un ģenerāldirektors Jevgēņijs Kasperskis. Gribu piedāvāt fragmentu no nesenas viņa intervijas ASV korporatīvo risinājumu tehnoloģiskajam izdevumam CIO Review, kurā viņš atskatās uz aizgājušo gadu un izsaka dažas tuvākās nākotnes prognozes.

 

Kaspersky Lab dibinātājs un ģenerāldirektors Jevgēņijs Kasperskis

Kaspersky Lab dibinātājs un ģenerāldirektors Jevgēņijs Kasperskis

Kādas nozīmīgas izmaiņas 2013. gadā piedzīvojusi uzņēmumu datordrošības nozare? Ko šīs izmaiņas nozīmē programmatūras piegādātājiem un klientiem?

Gada galvenais notikums noteikti bija Edvarda Snoudena sarīkotā informācijas izpaušana par ASV plašo novērošanu un informācijas vākšanu sakaru sistēmās. Šie paziņojumi nodarīja milzīgu kaitējumu uzticībai starp dažādām valstīm, jo atsevišķu pasaules valstu valdības nopietni sāka apsvērt iespēju veidot savus drošos datortīklus, tos fiziski atdalot no globālā interneta. Tas var pilnībā mainīt apstākļus globālajā kibertelpā gan privātpersonām, gan uzņēmumiem, un šādu notikumu sekas pagaidām nevaram ne aptvert, nedz paredzēt.

Mūsu pētījumi liecina, ka lielākā daļa (91 procents) uzņēmumu 2013. gadā ir cietusi lielākos vai mazākos kiberuzbrukumos. Savukārt 9 procenti cietuši mērķtiecīgos uzbrukumos — tādos, kas vērsti tieši pret šo uzņēmumu. Šogad mēs arī atklājām, ka tiek izmantoti ļoti sarežģīti kiberspiegošanas instrumenti, turklāt dažiem no tiem izstrādes un ekspluatācijas izmaksas sasniedz vairākus miljonus dolāru. Tomēr tipiski mērķtiecīgie uzbrukumi ir tikai niecīga daļa no šīm izmaksām, jo arvien biežāk ļaunprātīgi tirgus dalībnieki algo hakerus, lai tie zagtu datus, un šādi algotņi diemžēl gatavi strādāt par pilnīgi pieņemamu cenu. Esam nodzīvojuši līdz brīdim, kad ikviens uzņēmums, kam ir sava IT sistēma, jūtas gluži kā ienaidnieku aplenktā cietoksnī. Bet pat tad, ja uzņēmums izveido patiesi efektīvu drošības sistēmu, hakeri joprojām var pārvarēt to, uzbrūkot kompānijas apakšuzņēmējiem, kuri varbūt nav tik labi aizsargāti.

Tas nozīmē, ka drošības programmatūras piegādātājiem pastāvīgi jāiegulda līdzekļi jaunās tehnoloģijās, lai neatpaliktu no ļaunprogrammatūras attīstības. Tā ir kā bruņošanās sacensība, turklāt ļoti straujā tempā: nevis gadsimtos, bet tikai dažos nieka gados esam no musketēm tikuši līdz spārnotajām raķetēm — protams, programmatūras jomā.

Kādas izmaiņas Jūs gaidījāt uz 2013. gadā, bet tās tomēr nenotika?

Vairāk nekā 20 gadu ilgs darbs datordrošības jomā mani ir padarījis diezgan paranoisku, tāpēc 2013. gadā gaidīju trakākas lietas. Uzskatīju, ka ļoti iespējami plaši uzbrukumi kritiski svarīgiem infrastruktūras objektiem, bet tagad, protams, priecājos, ka nav noticis nekas patiesi bīstams un postošs. Toties es negaidīju tik milzīgu ļaunprogrammatūras izplatības pieaugumu. Tagad mēs ik dienas detektējam 300 000 jaunu kaitīgo datņu, bet vēl pērn šis skaitlis bija ap 200 000.

Vai varat pastāstīt par gaidāmām izmaiņām uzņēmumu datordrošības nozarē 2014. gadā? Kādas ir pašreizējās galvenās tendences?

Manuprāt, būs arvien vairāk uzbrukumu mobilajām ierīcēm. Jau esam piedzīvojuši kompleksus ļaunprogrammatūras uzbrukumus galda datoriem un mobilajām ierīcēm kiberspiegošanas kampaņas ietvaros un sagaidām, ka šādi uzbrukumi notiks vēl biežāk un būs vēl sarežģītāki. Tādi uzbrukumi biežāk skars uzņēmumus, kuri ļauj darbā izmantot darbinieku privātās mobilās ierīces. Uzņēmumi pamazām saprot, ka ar tradicionālajiem IT drošības pasākumiem ir par maz. Galvenā uzmanība jāpievērš datu aizsardzībai, it īpaši mobilajās ierīcēs, tāpēc jāiegulda līdzekļi apmācībā, stingrāku noteikumu izstrādāšanā un dažos gadījumos arī papildu tehnoloģijās. Vēl es prognozēju „mākoņu” uzlaušanu.

Kopumā jāatzīst, ka internets kļūst līdzīgs viduslaiku kaujas laukam, kur algotņu armijas aplenc IT cietokšņus, lai izlaupītu komerciālu, zinātnisku un valdības informāciju.

Sarežģīti pastāvīgie draudi kļūst vēl sarežģītāki un bīstamāki, un es baidos, ka kāda nekontrolējamu hakeru vai teroristu grupa agri vai vēlu pielietos arī kiberieročus.

Birkas:
Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts

Komentēt

Jūsu e-pasts netiks publicēts. Obligātie lauki ir iezīmēti *

*

− 6 = 4

Kaspersky Lab - Vislabākā aizsardzība, lieliskas cenas!
Uz augšu